Wydarzenie to, odbywające się na dziedzińcu Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie, przyciągnęło niemal 500 gości z całego świata.
Dzięki zaangażowaniu społeczności biznesowej i artystycznej w Polsce, Wielka Aukcja Charytatywna TOP CHARITY 2024 stała się nie tylko filantropijnym sukcesem, ale także ważnym punktem na mapie kulturalnej Europy. Zebrane fundusze przyczynią się do wsparcia dzieci i młodzieży, potwierdzając, że sztuka i dobroczynność mogą iść w parze, tworząc lepszą przyszłość.
Aukcja składała się z licytacji 15 wyjątkowych dzieł sztuki oraz 10 unikalnych atrakcji z kategorii Wielkie Emocje. Radę Artystyczną, odpowiedzialną za dobór prac, tworzyli: Iwona Büchner-Grzesiak, Rafał Kamecki, Boris Kudlička, Kama Zboralska i Omenaa Mensah. Dzięki ich starannemu wyborowi, licytowane dzieła były wynikiem całorocznych rozmów, debat i współpracy między wielbicielami i znawcami sztuki.
Najwyżej wylicytowanym dziełem była rzeźba „Torso alato” Igora Mitoraja, sprzedana za imponującą kwotę 6 800 000 zł. Sukcesem zakończyła się również licytacja dzieła Igora Dobrowolskiego, które osiągnęła cenę 850 000 zł.
Rzeźba „Torso alato” Igora Mitoraja
Dzieło Igora Dobrowolskiego
Po raz pierwszy w historii wydarzenia, niezależnym audytorem aukcji została firma EY Polska, zapewniając najwyższy standard przejrzystości i profesjonalizmu. Nad prawidłowym przebiegiem licytacji czuwał Jacek Piotrowski z Domu Aukcyjnego Polswiss Art oraz portal Artinfo.pl – największy niezależny portal rynku sztuki.
W ramach wydarzenia odbyła się także Konferencja Biznesowa ChangeMakers 2024, gdzie omawiano m.in. współpracę biznesu i sztuki oraz rolę filantropii w kreowaniu kultury. Wśród panelistów pojawili się m.in. Sekretarz Stanu Jacek Siewiera oraz Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie Phyllis Newhouse, założycielki ShoulderUp Technology Acquisition Corp.