W ramach maltabiennale.2024 OmenaArt Foundation zaprezentuje swój pawilon tematyczny w Forcie St Elmo, zatytułowany Inne Geografie, Inne Historie, według koncepcji Hanny Wróblewskiej, pod opieką kuratorską Natalii Bradbury. Wystawa potrwa od 13 marca do 31 maja 2024 roku.
Zaproszone do udziału w wystawie artystki: Lia Dostlieva, Barbara Falender, Iza Jagiełło, Ida Karkoszka i Aleksandra Karpowicz wykorzystują rzeźbę, fotografię, wideo i instalację, przeplatając swoje prace wspólnym wątkiem aktywizmu. Pochodzą Polski i Ukrainy, mieszkają i tworzą w różnych miejscach w Europie, w tym w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, oraz angażują się w międzynarodowe rezydentury. Ich artystyczne poszukiwania zagłębiają się w tematy migracji, transformacji i skutków burzliwych zmian. Mimo różnorodnych pokoleń i artystycznych środowisk, artystki znajdują wspólny punkt doświadczeń w dzielonej narracji.
Tworząc rzeźby Ona i On w 1973 roku Barbara Falender świadomie przekraczała artystyczne granice, buntując się przeciw systemowi społecznemu obowiązującemu w komunistycznej Polsce. Prace Izy Jagiełło zagłębiają się w abstrakcyjne granice narzucone przez patriarchat, a ukraińska artystka Lia Dostlieva bada historyczną traumę. Z kolei Aleksandra Karpowicz wykorzystuje ciało jako jedyne miejsce możliwego zamieszkania. Dzieło polskiej artystki, Idy Karkoszki, które powstało podczas jej trzymiesięcznej rezydencji artystycznej na Malcie, mówi o możliwościach ciał ssaków zapewniających pożywienie niezależnie od ich miejsca zamieszkania. Monumentalna rzeźba Mamma, wykonana z coral limestone (kamienia wydobywanego jedynie na Gozo), stanęła przy samym wejściu do Fortu St Elmo w Valletcie.
Wystawa Inne geografie, inne historie ma na celu zakwestionowanie starożytnych cywilizacji śródziemnomorskich takich jak maltańska – stworzonych przez mężczyzn na drodze krwawej walki – jako punktu odniesienia w budowaniu współczesnego społeczeństwa. Artystki proponują inne, alternatywne geografie i historie, widziane z perspektywy kobiet, które wyznają wartości, takie jak empatia, refleksja, troska, solidarność czy przyjemność zmysłowa. Narracja wystawy doskonale wpisuje się w charakter wyspy – miejsca, które od tysięcy lat stanowi połączenie różnych geografii i historii.
Natalia Bradbury to polska kuratorka i doradca sztuki z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem na polskim i międzynarodowym rynku sztuki. Działając między Polską a Wielką Brytanią, jej doświadczenie obejmuje pracę przy licznych aukcjach sztuki i wystawach, we współpracy z prestiżowymi galeriami, agentami sztuki i uznanymi kuratorami.
Obecnie, Natalia pełni funkcję Head of OmenaArt Foundation. Jej uwaga skupia się na badaniu rosnącego znaczenia i wartości rynkowej nowej generacji artystów i artystek w Europie. Zajmuje się badaniem czynników przyczyniających się do rozwoju tego sektora i analizuje ewolucyjną dynamikę świata sztuki.
Ze względu na jej szeroką wiedzę na temat europejskiego świata sztuki, Natalia Bradbury została wybrana na kuratorkę tematycznego pawilonu na MaltaBiennale.art, skupiającego się na twórczości artystek pochodzących z Polski i Ukrainy i tworzących w różnych miejscach na kontynencie. Ta prestiżowa rola dodatkowo umacnia jej pozycję jako kluczowej postaci kształtującej dyskurs wokół sztuki współczesnej na poziomie krajowym i międzynarodowym.
W tym roku Malta szykuje się na historyczne wydarzenie – inauguracyjną edycję maltabiennale.art. Wydarzenie wspierane przez UNESCO odbędzie się w dniach 13 marca – 31 maja w 12 historycznych miejscach na Malcie i Gozo. Głównej wystawie Insulaphilia, kuratorowanej przez Sofię Baldi Bighi, będzie towarzyszyć dwanaście pawilonów narodowych oraz osiem pawilonów tematycznych.