OmenaArt Foundation co roku podejmuje wyzwanie, by zapewnić uczestnikom Wielkiej Aukcji Charytatywnej TOP CHARITY niezapomniane wrażenia estetyczne. Podczas planowania zarówno koncepcji aukcji, jak i wydarzeń artystycznych fundacja korzysta z doświadczenia wybitnych specjalistów, m.in. słowackiego scenografa i architekta Borisa Kudlički oraz dyrektorki kreatywnej i scenografki Katarzyny Konkowskiej. To wszystko sprawiło, że w 2023 roku inicjatywa charytatywna zdobyła międzynarodową nagrodę Luxury Lifestyle Awards.
Ubiegłoroczna Wielka Aukcja Charytatywna oczarowała gości wystrojem w stylu włoskiego baroku. Do ich dyspozycji oddaliśmy m.in. zaprojektowany specjalnie na tę okazję żywy ogród barokowy oraz salę kryształową, w której stanęła prawdziwa karoca. Motywem przewodnim tegorocznej aukcji jest Orient w baroku, inspirowany wystrojem Pałacu w Wilanowie. Po raz kolejny o scenografię i detale we wnętrzach zadba Katarzyna Konkowska. Wybitna scenografka sięgnęła po wszechobecne w pałacu motywy i elementy aranżacji wzorowane na sztuce Dalekiego Wschodu. – Wierzymy, że orientalne tkaniny, jedwabie i brokaty, które dodają wnętrzom elegancji i egzotycznego charakteru, oraz ogrodowe pawilony i pagody nawiązujące do tradycyjnej architektury chińskiej i japońskiej stworzą wyjątkową atmosferę balu, przenosząc uczestników w czasie i przestrzeni, zapewniając niezapomniane emocje i artystyczne wrażenia – mówi Konkowska.
Pałac w Wilanowie jest nie tylko perłą polskiego baroku, lecz także symfonią europejskiej architektury z wpływami Dalekiego Wschodu. Wnętrza bogate w motywy orientalne, od chińskich waz po japońskie laki, harmonijnie łączą europejski przepych z subtelnymi akcentami Wschodu. Chinoiseries, obecne w Europie od XVII wieku, znalazły się tutaj w różnych dziedzinach sztuki, meblarstwie, porcelanie i ogrodnictwie, pozwalając artystom na interpretację estetyki Dalekiego Wschodu. Moda ta z pewnością zainspirowała kolejnych gospodarzy Pałacu w Wilanowie: Augusta II Mocnego, Izabelę z Czartoryskich Lubomirską i Stanisława Kostkę Potockiego w urządzaniu ich gabinetów i apartamentów. W bibliotece pałacowej wciąż znajdują się kolekcje rękopisów z Dalekiego Wschodu oraz bogato zdobione kasetony nawiązujące do tradycyjnych japońskich tatami. Dzięki Stanisławowi Kostce Potockiemu powstało tu jedno z pierwszych muzeów w Polsce, w którym zaaranżowano Apartament Chiński z kolekcją tzw. chińszczyzny.