Wielka Aukcja Charytatywna

OmenaArt Foundation czuwa nad jakością estetyczną Wielkiej Aukcji Charytatywnej

OmenaArt Foundation co roku podejmuje wyzwanie, by zapewnić uczestnikom Wielkiej Aukcji Charytatywnej TOP CHARITY niezapomniane wrażenia estetyczne. Podczas planowania zarówno koncepcji aukcji, jak i wydarzeń artystycznych fundacja korzysta z doświadczenia wybitnych specjalistów, m.in. słowackiego scenografa i architekta Borisa Kudlički oraz dyrektorki kreatywnej i scenografki Katarzyny Konkowskiej. To wszystko sprawiło, że w 2023 roku inicjatywa charytatywna zdobyła międzynarodową nagrodę Luxury Lifestyle Awards.

Ubiegłoroczna Wielka Aukcja Charytatywna oczarowała gości wystrojem w stylu włoskiego baroku. Do ich dyspozycji oddaliśmy m.in. zaprojektowany specjalnie na tę okazję żywy ogród barokowy oraz salę kryształową, w której stanęła prawdziwa karoca. Motywem przewodnim tegorocznej aukcji jest Orient w baroku, inspirowany wystrojem Pałacu w Wilanowie. Po raz kolejny o scenografię i detale we wnętrzach zadba Katarzyna Konkowska. Wybitna scenografka sięgnęła po wszechobecne w pałacu motywy i elementy aranżacji wzorowane na sztuce Dalekiego Wschodu. – Wierzymy, że orientalne tkaniny, jedwabie i brokaty, które dodają wnętrzom elegancji i egzotycznego charakteru, oraz ogrodowe pawilony i pagody nawiązujące do tradycyjnej architektury chińskiej i japońskiej stworzą wyjątkową atmosferę balu, przenosząc uczestników w czasie i przestrzeni, zapewniając niezapomniane emocje i artystyczne wrażenia – mówi Konkowska.

Pałac w Wilanowie jest nie tylko perłą polskiego baroku, lecz także symfonią europejskiej architektury z wpływami Dalekiego Wschodu. Wnętrza bogate w motywy orientalne, od chińskich waz po japońskie laki, harmonijnie łączą europejski przepych z subtelnymi akcentami Wschodu. Chinoiseries, obecne w Europie od XVII wieku, znalazły się tutaj w różnych dziedzinach sztuki, meblarstwie, porcelanie i ogrodnictwie, pozwalając artystom na interpretację estetyki Dalekiego Wschodu. Moda ta z pewnością zainspirowała kolejnych gospodarzy Pałacu w Wilanowie: Augusta II Mocnego, Izabelę z Czartoryskich Lubomirską i Stanisława Kostkę Potockiego w urządzaniu ich gabinetów i apartamentów. W bibliotece pałacowej wciąż znajdują się kolekcje rękopisów z Dalekiego Wschodu oraz bogato zdobione kasetony nawiązujące do tradycyjnych japońskich tatami. Dzięki Stanisławowi Kostce Potockiemu powstało tu jedno z pierwszych muzeów w Polsce, w którym zaaranżowano Apartament Chiński z kolekcją tzw. chińszczyzny.