Wystawa Wielkiej Aukcji Charytatywnej 2023

O Wystawie

Od 9 maja do 25 czerwca, Wielkiej Aukcji Charytatywnej towarzyszyła wyjątkowa wystawa prezentowana w przestrzeni Oranżerii Pałacu w Wilanowie.

Dzięki staraniom OmenaArt Foundation udało się sprowadzić jedną z najpiękniejszych hiszpańskich rzeźb, słynną „Reina Mariana” Manolo Valdésa. Wystawa po raz pierwszy w Polsce, dała niepowtarzalną okazję podziwiania tego wyjątkowego dzieła, które wcześniej zdobiło renomowane kolekcje publiczne i prywatne na całym świecie, można było ją oglądać m.in. w Paryżu, Barcelonie, Nowym Jorku czy podczas Biennale w Wenecji.

Na wystawie pojawiły się również prace koreańskiego artysty Chun Kwang Younga, które to również po raz pierwszy były prezentowane w Polsce. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również prace Magdaleny Abakanowicz, w tym dwie rzeźby plenerowe, które zostały udostępnione dzięki uprzejmości Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz rzeźba „Figura z otwartymi ramionami”, która została udostępniona przez Dom Aukcyjny Polswiss Art. Na wystawie można było również podziwiać prace pochodzące z prywatnych kolekcji, w tym dzieło Xawerego Wolskiego.

Nad aranżacją wystawy czuwał wybitny scenograf Boris Kudlička, któremu światowy rozgłos przyniosły spektakularne realizacje operowe. Kuratorką wystawy była polska historyczka sztuki Hanna Wróblewska, która pełniła również funkcję komisarza Pawilonu Polonia podczas Biennale w Wenecji. Dodatkowo, jest wicedyrektorką ds. naukowych i wystawienniczych w Muzeum Getta Warszawskiego.