Wystawa Wielkiej Aukcji Charytatywnej 2024 // Artyści

Barbara Falender

Barbara Falender (ur. 1947, Wrocław) – polska rzeźbiarka, fotografka, performerka. Ukończyła studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni prof. Jerzego Jarnuszkiewicza. Tworzy rzeźby w kamieniu i brązie, często łącząc ze sobą różne materiały lub gatunki marmuru. W latach 70. XX wieku rozpoczęła eksperymenty z zastosowaniem tworzyw sztucznych, od lat 80. używa również porcelany.
W 1976 roku otrzymała stypendium rządu włoskiego za realizację rzeźb w marmurze w Carrarze. Zdobyła I nagrodę na Salonie Zimowym w Radomiu w 1980 roku i nagrodę na III Sympozjum Rzeźby Fanano w 1985 roku. Dzieła Barbary Falender znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych i zbiorach muzealnych, m.in. w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz Muzeach Narodowych w: Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Szczecinie.
„W swojej twórczości łączy eksperymenty nad aktem kobiecym i męskim okresu rewolucji seksualnej z wielką tradycją klasyczną sięgającą antyku. Jest mistrzynią zmysłowej i idealistycznej rzeźby w najtrudniejszym i najcenniejszym materiale – w marmurze”1 – pisze o Barbarze Falender prof. Paweł Leszkowicz.

 

1 Przez dotyk, tekst kuratorski w katalogu do wystawy w CSK w Lublinie, 2023, str. 13.