TOP CHARITY Auction to najbardziej prestiżowe wydarzenie charytatywne w Polsce, z którego dochód przeznaczony jest na działania wspierające edukację podopiecznych polskich domów dziecka, dzieci z Ukrainy oraz dzieci ulicy z Ghany. Inicjatywę tę podjęła Omenaa Foundation wraz z OmenaArt Foundation, która angażuje kluczowych przedstawicieli biznesu oraz miłośników sztuki, aby wspólnie wspierać szczytne cele oraz promować kulturę. Najważniejszym punktem wieczoru jest aukcja polskich dzieł sztuki, unikalnego designu oraz wyjątkowych wydarzeń związanych z Wielkimi Emocjami.
TOP CHARITY Auction gromadzi gości, którzy mają na sercu dobro drugiego człowieka oraz pasję do sztuki. To unikalne spotkanie, które łączy darczyńców, licytantów i przedstawicieli świata sztuki w jednym miejscu, a wszystko to po to, aby tworzyć pozytywną zmianę w życiu dzieci.
Tegoroczna edycja TOP CHARITY Auction 2023 odbyła się w wyjątkowej przestrzeni – na dziedzińcu XVII-wiecznego Pałacu w Wilanowie, jedynego takiego barokowego obiektu w Polsce. To pełne historii miejsce stanowiło idealne tło dla tak prestiżowego wydarzenia.
Organizatorem TOP CHARITY Auction jest Omenaa Foundation i OmenaArt Foundation wraz z Corporate Connection – najdynamiczniej rozwijającą się organizacją, zrzeszającą czołowych przedsiębiorców w Polsce. Przygotowania do wydarzenia trwały ponad 10 miesięcy i zaangażowały wybitnych scenografów oraz zespół liczący około 1500 osób.
Motywem przewodnim tegorocznej TOP CHARITY Auction był barok włoski. Organizatorzy postanowili stworzyć niezwykłą atmosferę, oddającą ducha minionej epoki. W tym celu została zaprojektowana specjalna instalacja artystyczna o powierzchni 2500 m2, która przeniosła gości do XVI wieku.
Scenografią i dbałością o detale we wnętrzach zajęła się Art Director & Set Design Katarzyna Konkowska. Wyjątkową atrakcją był specjalnie zaprojektowany na tę okazję żywy barokowy ogród oraz sala kryształowa, w której goście mogli podziwiać prawdziwą karocę.
Dzięki tym artystycznym elementom, TOP CHARITY Auction była nie tylko wydarzeniem charytatywnym, ale również prawdziwym doświadczeniem dla zmysłów. Przepiękne wnętrza, staranne szczegóły i unikalne dekoracje sprawiły, że uczestnicy mogli przenieść się w czasie, ciesząc się barokowym pięknem.
Katarzyna Konkowska ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest doświadczoną dyrektor kreatywną i scenografką, która przez ponad dziesięć lat prowadzi wielkoformatowe projekty w zakresie projektowania eksperymentalnego. Zyskała renomę jako ekspertka w dziedzinie budowania DNA klienta, organizacji globalnych wydarzeń, projektowania przestrzennego i instalacji immersive, dostarczając niezwykłe oraz niezapomniane doświadczenia w zakresie interaktywnego designu nowych mediów w połączeniu z tradycyjną scenografią.
Katarzyna Konkowska ujawnia swoją kreatywność w wyjątkowo rozbudowanym portfolio. Od projektowania scenografii dla uznanych programów telewizyjnych dla Warner Bros, po kierowanie przełomowymi projektami przestrzeni eksperymentalnych dla branży IT, samochodowej i lotniczej jak Le Bourget Paris czy Air Show Berlin, pozostawia niezapomniany ślad w każdym podjętym projekcie. Jej wkład obejmuje również projektowanie scen do koncertów, tworzenie immersyjnych i eksperymentalnych przestrzeni, w tym pop up store dla Samsung Electronics oraz zaangażowanie w kreację Instalacji Artystycznej prestiżowego wydarzenia TOP CHARITY Auction, które jest corocznie organizowane przez Omenaa Foundation.
Dochód z aukcji, rokrocznie przeznaczany jest na cele charytatywne, służy wsparciu edukacji i rozwoju dzieci z Ukrainy oraz aktywizacji zawodowej ich matek. Ponadto, środki te są przeznaczane na działania wspierające edukację dzieci ulicy z Ghany oraz dzieci i młodzieży przebywających w polskich domach dziecka. To szczytne inicjatywy, które od lat przyczyniają się do poprawy warunków życia tych grup dzieci.
Wspaniałym efektem inicjatywy fundacji artystycznej OmenaArt Foundation jest także wsparcie dla rewitalizacji cennych malowideł w skrzydle południowym Pałacu Jana III Sobieskiego. Dzięki temu, unikalne dzieła sztuki odzyskują swój blask i zachwycają kolejne pokolenia.
O wielowymiarowej i wielowątkowej współpracy z OmenaaArt Foundation opowiada Paweł Jaskanis – dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie.
„Najważniejsza jest chęć współpracy i jej wyjątkowość, która jest w Polsce w dalszym ciągu dobrem rzadkim. Szczególnie istotne jest, gdy kapitał prywatny wspiera instytucje budżetowe, które zawsze potrzebują dodatkowych środków, zwłaszcza na zachowanie naszego cennego dziedzictwa narodowego, do którego należy również Pałac Króla Jana III Sobieskiego. OmenaaArt Foundation wsparła muzeum pełną konserwacją jednej z części fantastycznych malowideł Michele Arcangelo (Michelangelo) Palloniego znajdujących się w galeriach ogrodowych. Renowacji poddano jedną ze scen cyklu „Amora i Psyche”, bardzo ważną dla miłości króla i królowej. Jest to opowieść o miłości małżeńskiej, która jest kwintesencją powstania i budowy całego Pałacu w Wilanowie”.
Ponadto, w roku 2023 OmenaArt Foundation we współpracy z Omenaa Foundation przeznaczy dodatkowe środki na stypendia dla uzdolnionych studentów Wydziałów Rzeźby ASP w Polsce. Ta inicjatywa ma na celu wspieranie młodych artystów i promowanie ich talentów.
Fundacja, we współpracy z polskimi uczelniami i instytucjami kulturowymi, planuje także realizować partnerski program ratowania dziedzictwa narodowego nie tylko w Polsce, lecz także na Malcie i we Włoszech. Dzięki temu, wartościowe dziedzictwo kulturowe może być zachowane i docenione przez kolejne pokolenia.
Najważniejszym punktem TOP CHARITY Auction jest jak co roku aukcja dzieł sztuki najlepszych polskich i zagranicznych artystów. Dobór prac jest efektem całorocznych rozmów, debat i współpracy między wielbicielami i znawcami sztuki, którzy zasiadają w Radzie Artystycznej TOP CHARITY Auction. W jej skład, oprócz mnie, wchodzą: Iwona Büchner-Grzesiak, Rafał Kamecki, Boris Kudlička, Kama Zboralska.
Do grona darczyńców, którzy przekazali swoje prace na aukcję, należy szereg wybitnych artystów, w tym Angelika Markul, Maria Papa-Rostkowska, Janina Wierusz-Kowalska, Rafał Bujnowski, Piotr Czajkowski, Tomasz Górnicki, Michał Jackowski, Łukasz Patelczyk, Zbigniew Rogalski, Xawery Wolski, Nikola Vudrag i Cyryl Zakrzewski. Ponadto, wśród licytowanych eksponatów znalazły się również obiekty z kolekcji Marka i Agnieszki Roeflerów oraz prace Magdaleny Abakanowicz i Igora Mitoraja, które zostały pozyskane dzięki uprzejmości prywatnych kolekcjonerów i instytucji, z którymi Omenaa Mensah oraz jej fundacja artystyczna OmenaArt Foundation współpracują.
Najdrożej sprzedanym dziełem podczas TOP CHARITY Auction była rzeźba Iron Maiden Nikoli Vudraga, za którą nabywca zapłacił 3 200 000 zł. To uczyniło pracę chorwackiego artysty najdrożej sprzedanym dziełem w historii tego kraju.
Ogromnym zainteresowaniem gości tegorocznej aukcji cieszyła się także licytacja atrakcji z kategorii Wielkie Emocje. W tym roku były to m.in. prywatne oprowadzanie przez Grażynę Kulczyk po Muzeum Susch w Szwajcarii, lekcja tenisa z Igą Świątek, wyjazd na mecz NBA z Marcinem Gortatem, kolacja z maestro Andreą Bocellim czy rejs ekskluzywnym katamaranem Sunreef zakończony kolacją w Dubaju.
Jak co roku podczas wydarzenia uhonorowaliśmy 4 najbardziej aktywnych filantropów, spośród grona gości, wręczając im rzeźby TOP CHARITY 2023. To wyjątkowa nagroda przyznawana za osobiste zaangażowanie pełne pasji i poświęcenia potrzebującym. W tym roku wśród laureatów znaleźli się: Sylwia i Piotr Krupowie, Jerzy Krzanowski, Dariusz Gałęzewski, Małgorzata Adamkiewicz.
Wyjątkowe rzeźby TOP CHARITY 2023 zaprojektował jeden z czołowych rzeźbiarzy młodego pokolenia Tomek Górnicki. Zostały one wykonane z aluminium z recyklingu uzyskanego z inhalatorów MUUD, a następnie przetopionego przez firmę Geomar.
Na aukcji licytowane były dzieła wybitnych polskich artystów, m.in. Wilhelma Sasnala, Jarosława Modzelewskiego, Adama Myjaka, Sylwestra Ambroziaka, Rafała Olbińskiego, Antoniego Pastwy, Tomasza Górnickiego oraz designerów – Tomasza Rygalika i Oskara Zięty.