W ramach maltabiennale.2024 OmenaArt Foundation zaprezentuje swój pawilon tematyczny w Forcie St Elmo, zatytułowany Inne Geografie, Inne Historie, według koncepcji Hanny Wróblewskiej, pod opieką kuratorską Natalii Bradbury. Wystawa potrwa od 13 marca do 31 maja 2024 roku.
Zaproszone do udziału w wystawie artystki: Lia Dostlieva, Barbara Falender, Iza Jagiełło, Ida Karkoszka i Aleksandra Karpowicz wykorzystują rzeźbę, fotografię, wideo i instalację, przeplatając swoje prace wspólnym wątkiem aktywizmu. Pochodzą Polski i Ukrainy, mieszkają i tworzą w różnych miejscach w Europie, w tym w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, oraz angażują się w międzynarodowe rezydentury. Ich artystyczne poszukiwania zagłębiają się w tematy migracji, transformacji i skutków burzliwych zmian. Mimo różnorodnych pokoleń i artystycznych środowisk, artystki znajdują wspólny punkt doświadczeń w dzielonej narracji.
Tworząc rzeźby Ona i On w 1973 roku Barbara Falender świadomie przekraczała artystyczne granice, buntując się przeciw systemowi społecznemu obowiązującemu w komunistycznej Polsce. Prace Izy Jagiełło zagłębiają się w abstrakcyjne granice narzucone przez patriarchat, a ukraińska artystka Lia Dostlieva bada historyczną traumę. Z kolei Aleksandra Karpowicz wykorzystuje ciało jako jedyne miejsce możliwego zamieszkania. Dzieło polskiej artystki, Idy Karkoszki, które powstało podczas jej trzymiesięcznej rezydencji artystycznej na Malcie, mówi o możliwościach ciał ssaków zapewniających pożywienie niezależnie od ich miejsca zamieszkania. Monumentalna rzeźba Mamma, wykonana z coral limestone (kamienia wydobywanego jedynie na Gozo), stanęła przy samym wejściu do Fortu St Elmo w Valletcie.
Wystawa Inne geografie, inne historie ma na celu zakwestionowanie starożytnych cywilizacji śródziemnomorskich takich jak maltańska – stworzonych przez mężczyzn na drodze krwawej walki – jako punktu odniesienia w budowaniu współczesnego społeczeństwa. Artystki proponują inne, alternatywne geografie i historie, widziane z perspektywy kobiet, które wyznają wartości, takie jak empatia, refleksja, troska, solidarność czy przyjemność zmysłowa. Narracja wystawy doskonale wpisuje się w charakter wyspy – miejsca, które od tysięcy lat stanowi połączenie różnych geografii i historii.