OmenaArt Foundation jest pionierem w realizacji nieszablonowych projektów artystycznych w Polsce i na świecie. Misją OmenaArt Foundation jest budowanie dialogu międzykulturowego, wspieranie artystek i artystów oraz promowanie sztuki współczesnej Europy Wschodniej i Afryki, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki w przestrzeni publicznej. Fundacja aktywnie angażuje się również w rewitalizację zabytkowych budynków oraz projekty konserwatorskie i edukacyjne.
Fundacja koordynuje TOP CHARITY Auction – jedno z najważniejszych wydarzeń filantropijnych w Europie. W ciągu czterech lat organizatorom aukcji udało się zebrać ponad 145 milionów złotych. Środki przeznaczono na działania charytatywne Omenaa Foundation, Rafał Brzoska Foundation i Konsorcjum Filantropijnego oraz projekty OmenaArt Foundation wspierające artystów i artystki oraz instytucje kultury.
OmenaArt Foundation powstała w 2023 r. z inicjatywy Omeny Mensah – miłośniczki i kolekcjonerki sztuki współczesnej. W tym samym roku Fundacja zorganizowała pierwszą wystawę TOP CHARITY Art w Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Korzystając ze środków zebranych podczas TOP CHARITY Auction, fundacja sfinansowała rewitalizację części Galerii Północnej Pałacu w Wilanowie. W 2024 r. Fundacja rozszerzyła swoją działalność na arenie międzynarodowej, organizując pawilon tematyczny „Other Geographies, Other Stories” podczas Biennale na Malcie oraz wystawę „Space & Time”, a także pierwszą rezydencję artystyczną we współpracy z maltańskim centrum artystycznym LuginsLand of Art.
W kwietniu rozpoczęła cykliczny program Artis Arundo skierowany do twórców i twórczyń na początku swojej drogi artystycznej. Kolejny rok to kontynuacja działań w Polsce i Afryce. Podczas wystawy TOP CHARITY Art, Fundacja po raz pierwszy zaprezentowała odsłonę kolekcji sztuki afrykańskiej, z pracami m.in. Ibrahima Mahamy czy El Anatsui.
W 2025 roku OmenaArt Foundation nawiązała również kluczowe współprace. Razem z Opera Gallery stworzyła Ogród Rzeźb w historycznym parku wilanowskim, natomiast wspólnie z Sotheby’s Institute of Art przygotowano kurs poświęcony międzynarodowemu rynkowi sztuki – Art Investment Masterclass.
Fundacja koordynuje coroczną aukcję filantropijną TOP CHARITY Auction. Podczas wydarzenia licytowane są dzieła sztuki najciekawszych polskich oraz międzynarodowych artystów i artystek, wyłaniane przez 12 miesięcy przez Radę Artystyczną inicjatywy. TOP CHARITY Auction to unikatowe w skali Europy wydarzenie, które od 2022 roku zebrało ponad 145 milionów zł na działania charytatywne w kraju i na świecie.
Fundacja promuje artystów i artystki z Afryki Zachodniej w Europie, organizując wystawy i programy artystyczno-edukacyjne. Od początku swojej działalności tworzy i rozwija kolekcję sztuki afrykańskiej. Angażuje się również w projekty artystyczne w Ghanie i organizuje międzynarodowe wymiany, umożliwiające dialog między twórcami i twórczyniami z różnych krajów. Dzięki platformie i sieci międzynarodowych partnerstw promuje również polskich artystów i artystki – w kraju i za granicą, a także wspiera instytucje kultury, obejmując patronatami wystawy i projekty zgodne z misją fundacji.
Fundacja wspiera utalentowanych twórców na początku ich drogi artystycznej. Przyznaje stypendia i dofinansowania na realizację projektów (np. w ramach programu Artis Arundo) oraz funduje nagrody dla młodych talentów, m.in. dla laureatek rankingu Kompas Młodej Sztuki w latach 2023 i 2024. Organizuje również rezydencje artystyczne w Polsce i za granicą np. na Malcie i w Ghanie, umożliwiając artystkom i artystom rozwój oraz zdobywanie międzynarodowego doświadczenia.
Fundacja aktywnie działa na rzecz ochrony dziedzictwa sztuki i architektury. Finansuje prace konserwatorskie przy zabytkach – m.in. odnowę barokowych polichromii i sztukaterii w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Wspiera także inne projekty rewitalizacyjne w instytucjach kultury, współpracując z ekspertami, aby pomóc w zachowaniu bezcennych dzieł dla przyszłych pokoleń.
Edukacja artystyczna jest ważną częścią misji Fundacji. W jej ramach prowadzone są warsztaty i programy dla dzieci oraz młodzieży, takie jak „Dziedzictwo w naszych rękach”, których celem jest rozwijanie wrażliwość na sztukę i świadomości kulturowej. Fundacja współpracuje także z ekspertami, m.in. z Sotheby’s Institute of Art, organizując szkolenia o rynku sztuki i kolekcjonowaniu oraz tworzy materiały edukacyjne, aby dzielić się wiedzą i pasją z szerszą publicznością.
Powiązane aktualności