OmenaArt Foundation współpracuje z artystkami i artystami przy różnorodnych projektach – od wystaw i działań w przestrzeni publicznej, po programy rezydencyjne i inicjatywy edukacyjne. Dzięki ich zaangażowaniu, m.in. poprzez przekazanie prac na aukcje TOP CHARITY Auction oraz Artis Arundo, możliwe było zebranie istotnych środków na cele charytatywne. Ta relacja oparta na wzajemnym zaufaniu i wspólnych wartościach rozwija się również w innych obszarach – Fundacja zaprasza twórców i twórczynie do kolejnych inicjatyw, wspiera ich działania artystyczne oraz włącza ich prace do budowanej kolekcji.
Larry Amponsah (ur. 1989) w swojej twórczości kwestionuje tradycyjne podejście do tworzenia obrazów – przetwarza, drukuje i wycina archiwalne fotografie, produkując kolaże, które poddaje dalszej obróbce mechanicznej i malarskiej. W wyniku tych działań powstają dynamiczne kompozycje, narracje i portrety nawiązujące do jego najbliższego środowiska i kultury w uniwersalnym kontekście.
Jego prace znajdują się w prywatnych i publicznych kolekcjach, w tym w The Wellcome Collection w Londynie.
Artysta podarował swoje dzieło na TOP CHARITY Auction 2025.
Matthew Attard (ur. 1987) to maltański artysta wizualny. Po raz pierwszy zaprezentował swoje prace na podwójnej wystawie indywidualnej w Galleria Michela Rizzo w Wenecji w 2014 roku. Od tego czasu jego twórczość pokazywano m.in. w Rzymie, Valletcie, Genui, Londynie, Pekinie i Los Angeles.
W 2024 roku Attard reprezentował Maltę na 60. Biennale w Wenecji z projektem I Will Follow the Ship.
Artysta podarował swoje dzieło na TOP CHARITY Auction 2025.
Rita Mawena Benissan (ur. 1995) jest ghańsko-amerykańską artystką interdyscyplinarną. W swojej twórczości dąży do metaforycznego przekształcenia królewskiego parasola z prostego przedmiotu ochronnego w potężny symbol tożsamości ghańskiej. Rita zdobyła międzynarodowe uznanie, jej prace prezentowano w renomowanych instytucjach w Stanach Zjednoczonych, Republice Afryki Południowej, Niemczech i Ghanie.
W 2025 Rita Mawuena Benissan prezentowała swoją pierwszą wystawę muzealną w Zeitz MOCAA – Museum of Contemporary Art. w Kapsztadzie (RPA) – największym muzeum poświęconym współczesnej sztuce afrykańskiej. W tym samym roku wzięła udział w biennale w Szardży (ZEA).
Artystka podarowała swoje dzieło na TOP CHARITY Auction 2025.
Bożenna Biskupska (ur. 1952) tworzy przestrzenie malarskie, rzeźbiarskie, sztukę instalacji, wideo oraz performance. Wiodące aspekty twórczości Bożenny Biskupskiej to problematyka upływającego czasu, anektowanie, organizowanie i wytyczanie przestrzeni. W osobistym alfabecie artystki dominuje linia, znak, ślad. Artystka wystawiała prace m.in. w Wenecji, Padwie, Waszyngtonie, Chicago, Berlinie oraz Warszawie.
Dzieła Bożenny Biskupskiej znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie. Bożenna Biskupska reprezentowała Polskę na 41. Biennale Sztuki w Wenecji w 1984 roku.
Artystka podarowała swoje dzieło na TOP CHARITY Auction 2025.
Martyna Borowiecka (ur. 1989) to malarka, absolwentka Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie. Od 2019 posiada tytuł doktory. Borowiecka łączy rzeczywistość z krainą wyobrażeń, ukazując w onirycznych, iluzjonistycznych obrazach własną wizję kobiecości. Jej wystawy indywidualne oraz grupowe odbyły się m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu (2024), Galerii Miejskiej we Wrocławiu (2024), BWA Kielce (2019), MSN (Warszawa, 2019), Pamoja Goods (Kraków, 2019).
Uczestniczka XVIII Triennale Malarstwa w Kownie (2024) oraz 18. Przeglądu Sztuki SURVIVAL (2020). Rezydentka Pienkow Art Residency (2018). Dwukrotna laureatka Grand Prix w konkursie „Przedwiośnie” (2014), (2019), VII Triennale z Martwą Naturą (2015), Nagrody Równorzędnej przyznanej w I Biennale Lubelska Wiosna (2021).
Artystka podarowała swoje dzieło na aukcję charytatywną Artis Arundo Spotlight.
Michał Cygan (ur. 1989) jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na Wydziale Grafiki Warsztatowej. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni Grafiki Cyfrowej prof. Adama Romaniuka. Obecnie w swoich pracach Michał Cygan skupia się na ukazaniu zmian klimatycznych i destrukcyjnej roli człowieka na środowisko. Jego prace były prezentowane na licznych wystawach w Polsce i na świecie.
Dzieła Michała znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych, m.in. Krupa Art Foundation, Galerii Bielskiej BWA. Laureat Stypendium MKiDN oraz licznych nagród, m.in. Nagrody Specjalnej w 44. Biennale Bielska Jesień 2019, I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Leona Wyczółkowskiego oraz I miejsca na Art Prize CBM w Turynie.
Artysta podarował swoje dzieło na aukcję charytatywną Artis Arundo Spotlight.
Paweł Czekański (ur. 1989) to autor instalacji, rzeźb, filmów i fotografii. Absolwent Wydziału Malarstwa i Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, doktor sztuk pięknych. Od 2018 r. nauczyciel akademicki na Wydziale Rzeźby i Mediacji Sztuki ASP we Wrocławiu.
Prace Czekańskiego pokazywane były m. in. na wystawach w BWA Wrocław Główny, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Royal Scottish Academy w Edynburgu, Dishman Art Museum w Beaumont, USA, Galerii Rathaus Johannisthal w Berlinie. Nominowany do Nagrody Warto 2022 w kategorii sztuk wizualnych.
Artysta podarował swoje dzieło na aukcję charytatywną Artis Arundo Spotlight.
Igor Dobrowolski (ur. 1987) zajmuje się rzeźbą i malarstwem, jest także twórcą licznych performance’ów. Artysta jest zaangażowany w sprawy społeczne, często łączy pionierską praktykę artystyczną z elementami aktywizmu. Wystawiał swoje dzieła m.in. w Miami, Tajwanie, Londynie, Los Angeles Berlinie, współpracuje z galeriami takimi jak Maddox Gallery czy Gin Huang Gallery.
Jego dzieło Bez tytułu (z cyklu Tyrannical Side) zostało sprzedane za rekordową kwotę 850 000 zł podczas TOP CHARITY Auction 2024.
Artysta podarował swoje dzieło na TOP CHARITY Auction 2024 i 2025. Jest także twórcą rzeźb TOP CHARITY.
Hubert Dolinkiewicz (ur. 1998) jest artystą wizualnym. W 2023 r. uzyskał dyplom z wyróżnieniem u prof. Stanisława Baja na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2023. W 2024 r. zajął 10. miejsce w Kompasie Młodej Sztuki. W swojej twórczości poszukuje formy do wyrażenia ludzkich przeżyć egzystencjalnych i duchowych.
Artysta odwołuje się do szeroko pojętej tradycji sztuki sakralnej, surrealizmu oraz abstrakcjonizmu drugiej połowy XX wieku. Wśród jego inspiracji można odnaleźć także drzeworyt japoński i dalekowschodnią kaligrafię. Huberta Dolinkiewicza reprezentuje Wallspace Gallery w Warszawie.
Artysta podarował swoje dzieło na aukcję charytatywną Artis Arundo Spotlight.
Wojciech Ejsmondt (ur. 1988), malarz, abstrakcjonista, wywodzący się z nurtu urban art.
W 2021 stworzył niezależny, krótkometrażowy film dokumentalny Family Lines w reżyserii Przemysława Wawrzyniaka. Projekt zdobył m.in. nominację do Nagrody im. Jana Machulskiego. Artysta zrealizował liczne zlecenia w przestrzeni publicznej, w latach 2022–2025 brał udział w międzynarodowych festiwalach sztuki ulicznej, m.in. we Francji (Street Art Fest Grenoble, 2022), Niemczech (IBUG – Festival für urbane Kunst & Kultur, 2022 i 2023), Włoszech (Tüneli Jam, Turyn, 2024).
Współpracował z innymi abstrakcjonistami, tworząc ścienne kolaboracje z artystami, takimi jak Kai Semor, Kenneth Letsoin, Tera Drop, Paulo Mucca, Nikola Kori.
Artysta podarował swoje dzieło na aukcję charytatywną Artis Arundo Spotlight.
Monika Falkus (ur. 1993) jest jedną z najbardziej rozchwytywanych artystek młodego pokolenia. Zajmuje się malarstwem olejnym, tworzy instalacje i prace wideo. Obrazy Moniki Falkus dotykają sfery emocjonalnej, penetrują tematy miłości związane z kobiecą naturą, intymnością oraz seksualnością. Artystka wierzy, że nastroje mają kolory.
Falkus brała udział w wystawach m.in. w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, Galerii Raster, Galerii Szarej, BWA Katowice czy LuginsLand of Art na Malcie.
Artystka podarowała swoje dzieło na TOP CHARITY Auction 2025.
Ablade Glover (ur. 1934) jest uznanym ghańskim artystą i pedagogiem. Jego prace artysty znajdują się w prestiżowych kolekcjach na świecie, m.in. w Museum of the Imperial Collections w Tokio, siedzibie UNESCO w Paryżu oraz na międzynarodowym lotnisku O’Hare w Chicago.
Artysta brał udział w licznych wystawach w Afryce Zachodniej, Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Odgrywa także kluczową rolę na współczesnej scenie artystycznej Ghany jako założyciel i dyrektor renomowanej Artists Alliance Gallery w Akrze.
Artysta podarował swoje dzieło na TOP CHARITY Auction 2025.
Dominik Jan Gralak (ur. 1985) to artysta wizualny, fotograf, współtwórca polskiej sceny surfingowej. W 2020 roku uzyskał tytuł magistra na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów ASP we Wrocławiu.
Twórczość artystyczna Dominika Jana Gralaka skupia się na człowieku i jego relacji z otoczeniem – zarówno społecznym, jak i naturalnym.
Artysta inspiruje się subkulturą surfingu, która stanowi punkt wyjścia dla narracji o relacjach międzyludzkich i miejscu jednostki w naturze. Dominik zrealizował szereg projektów artystycznych, uczestniczy w akcjach charytatywnych, prowadzi warsztaty dla dzieci z Ukrainy.
Artysta podarował swoje dzieło na aukcję charytatywną Artis Arundo Spotlight.
Olga Mokrzycka-Grospierre (ur. 1976) to autorka obrazów malarskich na płótnie, drewnie i betonie oraz instalacji site-specific. Ukończyła studia na Wydziałach Malarstwa i Scenografii na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Twórczyni scenografii do sztuk teatralnych Nowym Teatrze oraz w Teatrze Studio w Warszawie.
Jej prace znajdują się w kolekcjach publicznych i prywatnych, m.in. w Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Warszawy, Fundacji Signum czy Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej.
Artystka podarowała swoje dzieło na aukcję charytatywną Artis Arundo Spotlight.
Courage Kpormorne Hunke (ur. 2000) to ghański artysta, który przekształca codzienne przedmioty w dzieła sztuki poprzez innowacyjny proces łączenia papieru z odzyskanymi plastikowymi torbami. Prace Courage’a reprezentują przemijającą naturę istnienia i stanowią medytację nad wyborami konsumentów i zbiorową odpowiedzialnością za środowisko.
W świecie zdominowanym przez jednorazowość, jego twórczość wzywa widzów do refleksji nad swoimi nawykami, docenienia piękna i nauk płynących z natury. Prace Hunke były prezentowane na wystawach międzynarodowych w Afryce Zachodniej i Europie, m.in. w Phillips Gallery i 1-54 w Londynie, Septieme Gallery w Paryżu, Citronne Gallery w Atenach oraz Affinity Gallery w Lagos. Artysta jest reprezentowany przez ghański kolektyw artystyczny Artemartis.
Kamil Kukla (ur. 1989) jest malarzem, twórcą grafik cyfrowych, obiektów i muzyki eksperymentalnej. W 2013 r. ukończył studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 2014 r. prowadzi zajęcia na Wydziale Sztuki Akademii Tarnowskiej. W 2017 r. odbył rezydencje artystyczne w MeetFactory (Praga) oraz Dukley Art Center (Kotor, Czarnogóra).
Laureat Nagrody Fundacji Grey House (2016) i finalista Nagrody Fundacji Vordemberge-Gildewart (2018). Jego prace znajdują się w kolekcjach muzealnych i galeryjnych, m.in. w MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, Muzeum Narodowym w Gdańsku i Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie.
Artysta podarował swoje dzieło na aukcję charytatywną Artis Arundo Spotlight.
Aleksandra Liput (ur. 1989) to artystka wizualna, zajmująca się ceramiką, tkaniną oraz rysunkiem, tworzy obiekty i instalacje. Asystentka w Pracowni Rysunku na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie, w 2023 r. obroniła doktorat Dzisiaj za oknem drzewa wyglądały jak żywe istoty na księżycu. Artystka porusza problemy związane z szeroko rozumianą duchowością i magicznymi przedmiotami. Inspiracji poszukuje w dawnych wierzeniach i opowieściach.
Interesuje się koncepcjami związanymi z mitem i utopią. Jej prace były prezentowane m.in. w Galerii Zachęta w Warszawie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galerii Labirynt w Lublinie, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.
Artystka podarowała swoje dzieło na aukcję charytatywną Artis Arundo Spotlight.
Kinga Nowak (ur. 1977) to malarka, rzeźbiarka, absolwentka Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie, gdzie od 2024 r. prowadzi pracownię malarstwa. Studiowała również w École Nationale Supérieure des Beaux-Arts w Paryżu. Praktyka artystyczna Kingi Nowak rozgrywa się na dwóch płaszczyznach, figuratywnej i abstrakcyjnej. Obie drogi wynikają z fascynacji wielokulturowością, w szczególności sztuką Afryki.
Obrazy Nowak znalazły się w opublikowanym w 2014 r. albumie 100 Painters of Tomorrow. Jej prace znajdują się m.in. w kolekcjach: Muzeum Narodowego w Krakowie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Bunkra Sztuki w Krakowie oraz wielu kolekcjach prywatnych.
Artystka podarowała swoje dzieło na aukcję charytatywną Artis Arundo Spotlight.
Aleksandra Nowicka (ur. 1997) jest absolwentką Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, w 2023 roku obroniła dyplom magisterski na Wydziale Malarstwa Warszawskiej ASP. Nowicka porusza się po sferze figuracji w znacznym stopniu korzystając z języka fotorealizmu. Prace artystki są introspektywnym zagłębianiem się we własną pamięć w celu powrotu do dawnych uczuć, przeżyć oraz skojarzeń.
Brała udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w całej Polsce. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych oraz kolekcji mBanku. Jej dyplom Widmologia został zakwalifikowany na wystawę Handle with care. UpComing 2023. Wybrane dyplomy ASP w Warszawie.
Artystka podarowała swoje dzieło na aukcję charytatywną Artis Arundo Spotlight.
Yaw Owusu (ur. 1992) to ghański artysta, który mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Tematyka jego prac porusza zagadnienia związane z ekonomiczną niezależnością Afryki. Owusu często w swoich dziełach wykorzystuje ghańskie monety pesewa, symbolizujące nieudaną próbę walki z inflacją trwającą od 2007 roku. Zestawia je z amerykańskim centem, kojarzonym z dziedzictwem Abrahama Lincolna i emancypacją, zadając pytanie o znaczenie wolności i wartości we współczesnym świecie.
Jego prace znajdują się w wielu prestiżowych kolekcjach publicznych: w Foundation H, Rezydencji Prezydenckiej Ghany, Banku Światowym, Muzeum Współczesnej Sztuki Afrykańskiej oraz w siedzibie Meta w Nowym Jorku.
Artysta podarował swoje dzieło na TOP CHARITY Auction 2025.
Laura Cumming z „The Observer” opisała Saada Qureshi (ur. 1986) jako „jednego z naszych najbardziej refleksyjnych i poetyckich artystów”. Prace artysty były pokazywane na wystawach w Djanogly Gallery, na Sharjah Islamic Arts Festival, w Yorkshire Sculpture Park w Wakefield czy Nature Morte Gallery w New Delhi i znajdują się w licznych kolekcjach, m.in.: w Londynie, Dubaju, Pekinie czy Katarze.
Saad Qureshi znalazł się w publikacji 100 Sculptors of Tomorrow wydawnictwa Thames & Hudson. Jego dzieło Convocation jest prezentowane w prestiżowym hotelu Raffles London at The OWO.
Artysta podarował swoje dzieło na TOP CHARITY Auction 2025.
Yves Scherer (ur. 1987) to szwajcarski artysta, który mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Posługuje się różnymi technikami, od rzeźby poprzez malarstwo olejne aż po druk soczewkowy. Twórczość Scherera była szeroko prezentowana w galeriach i instytucjach na całym świecie.
Jego prace znajdują się w kolekcjach takich muzeów, jak: Portland Art Museum, Farnsworth Art Museum, Kunstmuseum Olten oraz Kunsthaus Grenchen. W 2016 roku znalazł się na liście „Forbes” 30 Under 30 w kategorii Art & Design.
Artysta podarował swoje dzieło na TOP CHARITY Auction 2025.
Jakub Słomkowski (ur. 1982) to malarz, rysownik, muzyk, twórca instalacji. W 2007 r. uzyskał dyplom na Wydziale Malarstwa Warszawskiej ASP. Studiował na Uniwersytecie Complutense w Madrycie. Artysta opracowuje swój indywidualny alfabet znaczeń budowany przy użyciu bardzo charakterystycznych przejść kolorystycznych i jednoczesnej wrażliwości na niuanse barwne. Jego prace oscylują między abstrakcją a symbolizmem.
Twórca zespołu muzycznego Andy Why, duetów Kubatwice Improvise i Sicarios Unidos i projektu muzycznego I AM SORRY DAVE. Brał udział w licznych wystawach, m.in. w galerii HOS i CSW Zamek Sztuki Współczesnej w Warszawie oraz Saatchi Gallery w Londynie.
Artysta podarował swoje dzieło na aukcję charytatywną Artis Arundo Spotlight.
Helena Stiasny (ur. 1997) to artystka, malarka i ilustratorka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, obroniła dyplom magisterski z wyróżnieniem w 2020 r. Poprzez swoją twórczość Helena Stiasny podejmuje próbę upodmiotowienia kobiety, uczynienia z niej głównej bohaterki narracji, a nie obiektu pożądania. Prace artystki były prezentowane na polskich i międzynarodowych wystawach, m.in. w Paryżu (Institut Polonais de Paris, 2024), Warszawie (Zamek Królewski, 2023), Londynie (Every Woman Biennial, 2021).
Jej obrazy znajdują się w wielu kolekcjach m.in Leif Djurhuus Collection, Bech Risvig Collection, Kowitz Family Foundation, Borowik Collection i kolekcji mBanku. Wyróżniona w licznych konkursach: Kompasie Młodej Sztuki 2022-2024, Jesiennym Salonie Sztuki LOOSTRO 2023, VeniceLands ArtPrize 2019.
Artystka podarowała swoje dzieło na aukcję charytatywną Artis Arundo Spotlight.
Zuzanna Szary (ur. 1995) to artystka, posługująca się głównie techniką malarstwa olejnego na płótnie oraz rzeźbą ceramiczną. Jej twórczość koncentruje się na eksplorowaniu nieoczywistych relacji, często tych międzygatunkowych Absolwentka ASP w Krakowie na Wydziale Malarstwa. Brała udział w licznych wystawach, m.in. w BWA Ostrowiec Świętokrzyski czy Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.
Laureatka nagrody Grand Prix im. Magdaleny Abakanowicz (2022) przyznawanej przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu.
Artystka podarowała swoje dzieło na aukcję charytatywną Artis Arundo Spotlight.
Franciszek Szczepaniec (ur. 1998) zajmuje się klasyczną rzeźbą figuratywną w drewnie i kamieniu oraz odlewami w brązie. W 2018 roku rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby, gdzie w 2023 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. Romana Pietrzaka. W swojej twórczości odnosi się do relacji, jaką człowiek tworzy z otaczającym go światem i jego pięknem.
Jego dyplom został zakwalifikowany na wystawę Handle with care. UpComing 2023. Wybrane dyplomy ASP w Warszawie.
Artysta podarował swoje dzieło na aukcję charytatywną Artis Arundo Spotlight.
Mariusz Szypura (ur. 1972) to wszechstronny artysta, który od trzech dekad wpływa na polską kulturę jako kompozytor, multiinstrumentalista, producent muzyczny, twórca instalacji audiowizualnych oraz projektant. Jego głównym projektem muzycznym jest Silver Rocket, w którym jest kompozytorem, wykonawcą oraz producentem. Współpracował m.in. z Nosowską, Rojkiem, Noviką.
Obecnie artysta dynamicznie się rozwija w obszarze instalacji audiowizualnych. Jego pierwsze projekty multimedialne, łączące doświadczenia projektowe i muzyczne, to wystawa „in:human” w warszawskim CSW oraz „êkhos” w Lincoln Center w Nowym Jorku.
Artysta podarował swoje dzieło na aukcję charytatywną Artis Arundo Spotlight.
Katarzyna Wójcicka (ur. 1992) to artystka wizualna zajmująca się przede wszystkim rysunkiem. Ukończyła Wydział Grafiki na ASP w Krakowie. W centrum zainteresowań Katarzyny Wójcickiej leży obszar na pograniczu pracy, ekonomii i sztuki. Swoją praktykę artystyczną opiera o żmudny, powtarzalny i czasochłonny proces. Jej prace były prezentowane w ramach wielu wystaw, m. in. w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, BWA Wrocław czy BWA Ostrowiec Świętokrzyski.
Otrzymała Stypendium OmenaArt Foundation (2024) i Stypendium Twórcze Miasta Krakowa (2021). Jest laureatką Nagrody MKiDN na Najlepszych Dyplomach ASP 2023 (2024) i Grand Prix Triennale Rysunku Wrocław (2022).
Artystka podarowała swoje dzieło na aukcję charytatywną Artis Arundo Spotlight.
Powiązane aktualności