Wystawa Wielkiej Aukcji Charytatywnej 2024

O Wystawie

Kiedy w 1805 roku Stanisław Kostka Potocki zakładał pierwsze muzeum w Pałacu w Wilanowie, zaprezentował m.in. około stu waz greckich, zbiory malarstwa europejskiego, portrety rodzinne i obrazy dawnych mistrzów. Jego kolekcja miała nie tylko pełnić funkcję informacyjną, czyli przybliżać gościom znane dzieła, ale przede wszystkim estetyczną – zdobić, cieszyć oko i prezentować warsztat artysty. Dziś sztuka ewoluowała w innym kierunku. Zamiast zachwycać, szokuje i często podporządkowana jest funkcjom pozaartystycznym. Wystawa Wielkiej Aukcji Charytatywnej TOP CHARITY 2024 to mój ukłon w stronę przeszłości i powrót do fundamentalnych wartości sztuki i jej pierwotnego przekazu, w którym główną rolę grają estetyka, jakość wykonania i warsztat.

Jestem dumna z pracy naszej Rady Artystycznej i wyselekcjonowanych przez nią genialnych dzieł sztuki, jak również z faktu, że do inicjatywy Wielkiej Aukcji Charytatywnej dołączyła Anda Rottenberg, która stworzyła dodatkową wystawę, będącą integralną częścią naszych działań charytatywnych.

Prace wybitnych światowych i polskich artystów przenoszą nas w podróż pełną geograficznych, historycznych i kulturowych kontekstów. Podobnie jak ekspozycja, którą przygotowaliśmy w ramach pawilonu tematycznego podczas maltabiennale.art 2024 oraz w centrum artystycznym LuginsLand of Art na Malcie. Misją OmenaArt Foundation jest holistyczne połącznie świata architektury, designu i sztuki. Nasze działania skupiają się nie tylko na wspieraniu młodych artystów, instytucji kultury i sztuki. Rewitalizujemy też historyczne budynki w Polsce, czego dowodem są prace konserwatorskie prowadzone w Galerii Północnej Pałacu w Wilanowie, oraz obiekty we Włoszech i na Malcie.

Zapraszam Państwa do wspólnego odkrywania i doświadczania sztuki, a także do wsparcia naszych inicjatyw filantropijnych.

– Omenaa Mensah

Boris Kudlička – projektant ekspozycji wystawy

Natalia Bradbury – opieka kuratorska