black
black

OmenaArt
Foundation

EN

Pablo Atchugarry
Bez tytułu

2023
marmur
150 x 34 x 30 cm

Twórczość Pablo Atchugarry’ego czerpie z dziedzictwa klasycznego i renesansowego rzeźbiarstwa w marmurze, kontynuując tę tradycję, by oddać hołd pięknu, harmonii i nieprzemijającemu pragnieniu transcendencji.

Jego rzeźby są fizycznymi manifestacjami duchowych tęsknot. Osiągają swój efekt poprzez mistrzowskie opanowanie rzemiosła i techniczną wirtuozerię, zdolną przemienić najtwardszy blok marmuru w formę światła i ruchu. Sednem rzeźbienia jest dla Atchugarry’ego dialog z kamieniem – przekonanie, że w każdej bryle ukryta jest forma, którą należy odkryć. Rzeźbienie to fizyczna rozmowa pomiędzy ciałem artysty a geologicznym ciałem ziemi.

Podczas gdy jego mistrzowie – Fidiasz i Michał Anioł – ukazywali ducha w postaciach bogów i ludzi, Atchugarry wyraża energię ducha poprzez formy abstrakcyjne, wznoszące się ku górze. Marmur w jego rękach staje się niemal przezroczysty, przypominający tkaninę lub wodę. Te rzeźby, mimo swej masywności, sprawiają wrażenie lekkości, jakby unosiły się ponad ziemią – dotykając wyższej świadomości.

Pablo Atchugarry (b. 1954) to światowej sławy urugwajski artysta znany jest przede wszystkim ze swoich monumentalnych rzeźb. Dzieła Atchugarry’ego łączą w sobie elementy abstrakcji i duchowości, a ich forma, choć masywna, charakteryzuje się precyzją wykonania, niezwykłą lekkością i poetyckim stylem. Ich piękno podkreślają krzywizny fałd i płaszczyzn, które rzeźbiarz łączy w ściśle zdefiniowane dla siebie zestawy form. W swojej pracy często wykorzystuje biały marmur karraryjski, marmur czarny, różowy oraz szary kamień, a także brąz wykańczany patynami i ceramikę. Artysta brał udział w wielu wystawach organizowanych przez prestiżowe instytucje, m.in.: Museo Nacional de Bellas Artes w Buenos Aires, Pérez Art Museum w Miami i Chrysler Museum of Art w Norfolk. Jego dzieła znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych i publicznych w Hiszpanii, Portugalii czy we Włoszech. Jego monumentalne rzeźby z marmuru znajdują się w przestrzeniach publicznych w Ameryce Południowej i Europie.

Component 7 – 43
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.