black
black

OmenaArt
Foundation

EN

Maciej Kasperski
Megafon z cyklu Warstwy

2020/2025
kompozyt polichromowany
98 x 55 x 130 cm

 
Estymacja: 120 000 – 150 000 zł
Rekord: 144 000 zł

Maciej Kasperski był polskim artystą plastykiem specjalizującym się w rzeźbie ceramicznej. Projektant, grafik, kurator, profesor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W swojej twórczości na pograniczu rzeźby, designu i ceramiki użytkowej artysta poszukiwał relacji między formą a funkcją, wspólnej płaszczyzny dla przedmiotów użytkowych i obiektów artystycznych. Rzeźba Megafon pochodzi z ostatniego, najbardziej konceptualnego projektu Kasperskiego zatytułowanego Warstwy. W tej serii artysta badał relację między tradycją a nowoczesnością, materiałami naturalnymi i syntetycznymi, rękodziełem i produkcją masową. Chciał, by dzieła skłaniały widzów do refleksji nad upływem czasu i przemianami praktyki artystycznej.

Megafon został wykonany przy użyciu technologii druku 3D, na podstawie cyfrowego modelu opracowanego przez Kasperskiego przed jego śmiercią. Podobnie jak inne planowane prace z cyklu, dzieło miało łączyć kontrasty – ceramiczną tradycję i nowoczesne tworzywa sztuczne, formę fizyczną i proces cyfrowy. Kształt rzeźby zbudowany jest z nakładających się warstw syntetycznego tworzywa. Przywodzi na myśl ciało, tkankę, a także tytułowe narzędzie do wzmacniania dźwięku. Mimo braku foniczności obiekt sugeruje komunikację – artystyczną, emocjonalną lub fizyczną.

Styl Kasperskiego wyrastał z ceramiki, lecz w późniejszych latach artysta zwrócił się ku nowym technologiom. Dzięki dogłębnej znajomości materiałów tworzył innowacyjne formy z wykorzystaniem druku 3D. Jego prace znane są z gładkich powierzchni, wyrazistych kolorów i precyzyjnej konstrukcji. W Megafonie intensywna barwa i opływowy kształt nadają rzeźbie nowoczesny, niemal futurystyczny charakter, nie tracąc przy tym silnego ładunku emocjonalnego.

Maciej Kasperski (1969 – 2020) był artystą, który tworzył unikatowe prace ceramiczne, obiekty, instalacje, zajmował się także grafiką i fotografią. Jego prace były prezentowane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Galerii BWA we Wrocławiu oraz na Międzynarodowym Biennale Ceramiki w Manises w Hiszpanii. Dzieła artysty znajdują się w kolekcjach takich instytucji, jak Muzeum Narodowe we Wrocławiu i Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.

Component 7 – 43
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.