2023
akryl, tkany nylon, juta na polimerze
186 x 123 cm
Urodzony i wychowany w Labadi – nadmorskiej społeczności rybackiej w Akrze – Kwaku Yaro przekształca znalezione odpady w misternie wykonane portrety, nadając im rangę wielowymiarowych opowieści.
Dzieła Yaro powstają z połączenia fragmentów plastikowych mat, zużytych toreb i barwnych tkanin z tradycyjnym malarstwem akrylowym. Wykorzystanie charakterystycznych dla ghańskiego krajobrazu materiałów niesie za sobą opowieść o społeczności i tożsamości kraju, nawiązuje także do osobistych historii artysty. Polipropylenowa mata była częścią niewielkiego dobytku matki Yaro podróżującej z północnej Ghany do Akry w celu poprawy sytuacji życiowej swojej rodziny. Dla artysty stała się symbolem migracji, wytrwałości oraz nadziei. Z kolei ikoniczna torba w czerwono-niebieską kratę, znana lokalnie pod nazwą „Ghana Must Go”, opowiada o masowym wysiedleniu ghańskich obywateli z Nigerii w latach 80. XX wieku i złożonych relacji obu państw.
Styl artysty charakteryzuje się niecodziennym połączeniem puentylizmu z kolażem i tradycyjnym rzemiosłem. Yaro kładzie na plastikowym podłożu setki drobnych punktów, układających się w barwny, zbiorowy portret. Jak sam przyznaje: Każda plama symbolizuje mieszkańców Labadi. (…) Lubię myśleć, że wszystkie osoby, z którymi dorastałem, które ukształtowały moje życie i sprawiły, że jestem tym, kim jestem, są obecne w każdym moim dziele – towarzyszą mi wszędzie tam, gdzie trafia moja sztuka.
Kwaku Yaro (ur. 1995) jest ghańskim artystą wizualnym, mieszkającym i pracującym w Akrze. Członek kolektywu Artemartis, skupiającego młodych współczesnych twórców i twórczynie. Brał udział w licznych wystawach m.in. w Septieme Gallery w Paryżu, Gallery 1957 w Akrze czy Pearl Lam Gallery w Hongkongu. Prace Kwaku Yaro znajdują się w zbiorach publicznych, m.in. the Phillips Collection w Waszyngtonie oraz kolekcjach prywatnych w Ghanie, Polsce, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i na Wybrzeżu Kości Słoniowej.