2025
olej na płótnie
105 x 150 cm
Cena wywoławcza: 10 000 zł
Praktyka artystyczna Kingi Nowak rozgrywa się na dwóch płaszczyznach, figuratywnej i abstrakcyjnej. Obie drogi wynikają z fascynacji wielokulturowością, w szczególności sztuką Afryki.
Inspiracją artystki do stworzenia Powrotu benińskiego Leoparda była kultura i historia Beninu, a szczególnie losy jego rozproszonych po świecie artefaktów.
Obraz przedstawia symboliczną scenę ich powrotu do ojczystej ziemi. Leopard, nawiązujący do słynnych benińskich brązów, symbolizuje władzę i siłę, ale również niewinność. Zestawienie go z kobiecą postacią buduje narrację o harmonii między dziedzictwem a współczesnością. Istotną rolę w Powrocie… odgrywa afrykański pejzaż, który tworzy postać leżącej kobiety zatopionej w krajobrazie. Ten motyw nawiązuje do benińskich masek i rzeźb, podkreślając ich powiązanie z ziemią, z której pochodzą. Obraz stanowi refleksję nad znaczeniem kulturowej tożsamości oraz koniecznością restytucji dzieł sztuki.
Kinga Nowak (ur. 1977) to malarka, rzeźbiarka, absolwentka Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie, gdzie od 2024 r. prowadzi pracownię malarstwa. Studiowała również w École Nationale Supérieure des Beaux-Arts w Paryżu.
Obrazy Nowak znalazły się w opublikowanym w 2014 r. albumie 100 Painters of Tomorrow. Jej prace znajdują się m.in. w kolekcjach: Muzeum Narodowego w Krakowie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Bunkra Sztuki w Krakowie oraz wielu kolekcjach prywatnych.