2024
żywica, srebro, aluminium, spray, drewnopłyta
średn. 180 cm
Estymacja: 250 000 – 350 000 zł
Rekord: 850 000 zł
Igor Dobrowolski to artysta zaangażowany w sprawy społeczne, który często łączy pionierską praktykę artystyczną z elementami aktywizmu. Fortuna jest jedną z jego największych płaskorzeźb. Pochodzi z kolekcji Krzywe zwierciadła, poruszającej tematy takie jak nierówności społeczne, kryzys uchodźczy, globalne ocieplenie, uzależnienia i niesprawiedliwość. Odwołuje się do symboliki koła fortuny, ukazując, w jaki sposób miejsce i czas urodzenia kształtują losy człowieka.
Dobrowolski wykonał Fortunę na płycie aluminiowej, używając mieszanki żywicy, aluminium i kryształów kwarcu, przypominających kamienie pirytu. Rzeźba była najpierw pokrywana kolorowym lakierem, a następnie warstwą srebra najwyższej próby, po czym ponownie lakierowana. Artysta często korzysta w swojej twórczości ze szlachetnych metali, nadając swoim pracom przepychu. Jednocześnie w dotyku dzieło przypomina plastik, co stanowi metaforę naszego systemu społecznego i zachodniej kultury.
W czasach dominującej narracji indywidualności i pozornie nieograniczonych możliwości jednostki, nie zwracamy uwagi na okoliczności pochodzenia nieuprzywilejowanych osób. Skoro każdy ma wybór i jest kowalem własnego losu, to dziecko urodzone w okrutnych warunkach, a następnie w nich dorastające, wciąż rzekomo samo decyduje o swoim losie. Jeśli nie wydostaje się z biedy i trudności, to jego wina – a my, jako społeczeństwo, możemy umywać ręce z poczucia odpowiedzialności za tych, którzy znajdują się na marginesie – wskazuje artysta.
Igor Dobrowolski (ur. 1987) zajmuje się rzeźbą i malarstwem, jest także twórcą licznych performance’ów poprzez które zwraca uwagę na aktualne problemy na świecie. Wystawiał swoje dzieła m.in. w Miami, Tajwanie, Londynie, Los Angeles Berlinie, współpracuje z galeriami takimi jak Maddox Gallery czy Gin Huang Gallery. Jego dzieło Bez tytułu (z cyklu Tyrannical Side) zostało sprzedane za rekordową kwotę 850 000 zł podczas TOP CHARITY Auction 2024.