black
black

OmenaArt
Foundation

EN

Igor Dobrowolski
Fortuna

2024
żywica, srebro, aluminium, spray, drewnopłyta
średn. 180 cm

Estymacja: 250 000 – 350 000 zł
Rekord: 850 000 zł

Igor Dobrowolski to artysta zaangażowany w sprawy społeczne, który często łączy pionierską praktykę artystyczną z elementami aktywizmu. Fortuna jest jedną z jego największych płaskorzeźb. Pochodzi z kolekcji Krzywe zwierciadła, poruszającej tematy takie jak nierówności społeczne, kryzys uchodźczy, globalne ocieplenie, uzależnienia i niesprawiedliwość. Odwołuje się do symboliki koła fortuny, ukazując, w jaki sposób miejsce i czas urodzenia kształtują losy człowieka.

Dobrowolski wykonał Fortunę na płycie aluminiowej, używając mieszanki żywicy, aluminium i kryształów kwarcu, przypominających kamienie pirytu. Rzeźba była najpierw pokrywana kolorowym lakierem, a następnie warstwą srebra najwyższej próby, po czym ponownie lakierowana. Artysta często korzysta w swojej twórczości ze szlachetnych metali, nadając swoim pracom przepychu. Jednocześnie w dotyku dzieło przypomina plastik, co stanowi metaforę naszego systemu społecznego i zachodniej kultury.

W czasach dominującej narracji indywidualności i pozornie nieograniczonych możliwości jednostki, nie zwracamy uwagi na okoliczności pochodzenia nieuprzywilejowanych osób. Skoro każdy ma wybór i jest kowalem własnego losu, to dziecko urodzone w okrutnych warunkach, a następnie w nich dorastające, wciąż rzekomo samo decyduje o swoim losie. Jeśli nie wydostaje się z biedy i trudności, to jego wina – a my, jako społeczeństwo, możemy umywać ręce z poczucia odpowiedzialności za tych, którzy znajdują się na marginesie – wskazuje artysta.

Igor Dobrowolski (ur. 1987) zajmuje się rzeźbą i malarstwem, jest także twórcą licznych performance’ów poprzez które zwraca uwagę na aktualne problemy na świecie. Wystawiał swoje dzieła m.in. w Miami, Tajwanie, Londynie, Los Angeles Berlinie, współpracuje z galeriami takimi jak Maddox Gallery czy Gin Huang Gallery. Jego dzieło Bez tytułu (z cyklu Tyrannical Side) zostało sprzedane za rekordową kwotę 850 000 zł podczas TOP CHARITY Auction 2024.

Component 7 – 43
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.