OmenaArt Foundation zaprezentowała swój pawilon tematyczny w Forcie St Elmo, zatytułowany „Other Geographies, Other Stories”.
Pomimo różnic pokoleniowych i artystycznych środowisk, artystki łączy wspólna narracja oparta na dzielonym doświadczeniu. Barbara Falender, tworząc w 1973 roku rzeźby Ona i On, świadomie przekraczała granice sztuki, buntując się przeciw opresyjnemu systemowi społecznemu PRL-u. Prace Izy Jagiełło eksploruje abstrakcyjne granice narzucone przez patriarchat, a ukraińska artystka Lia Dostlieva mierzy się z historyczną traumą.
Z kolei Aleksandra Karpowicz postrzega ciało jako jedyne miejsce możliwego zamieszkania, Podczas gdy dzieło polskiej artystki Idy Karkoszki, powstałe podczas trzymiesięcznej rezydencji artystycznej na Malcie, opowiada o zdolnościach ciał ssaków do zapewnienia pożywienia, niezależnie od ich miejsca zamieszkania. Monumentalna rzeźba „Mamma”, wykonana z wapienia koralowego (coral limestone), kamienia pozyskiwanego jedynie na wyspie Gozo, stanęła przy samym wejściu do Fortu St Elmo w Valletcie.
Wystawa „Other Geographies, Other Stories” kwestionuje mit założycielski starożytnych cywilizacji śródziemnomorskich, takich jak maltańska – stworzonych przez mężczyzn w wyniku krwawych podbojów. Zamiast tego proponuje inny punkt odniesienia, inne geografie i opowieści – widziane z perspektywy kobiet, które kierują się wartościami takimi jak empatia, troska, refleksyjność, solidarność czy zmysłowa przyjemność. Narracja wystawy doskonale wpisuje się w charakter wyspy – miejsca, które od tysięcy lat stanowi punkt styku różnych kultur, geografii i historii.
Powiązane aktualności