black
black

OmenaArt
Foundation

In 1962, Picelj initiated a series of his self-published “Edition a” art booklets, having released a total of seven publications up until 1964. Each issue of “Edition a” featured the work of one artist —mostly of a colleague whose work he admired.

arrow

Biennale na Malcie ’24

OmenaArt Foundation zaprezentowała swój pawilon tematyczny w Forcie St Elmo, zatytułowany „Other Geographies, Other Stories”.

● 21/06/2025

Biennale na Malcie
Koncepcję wystawy opracowała Hanna Wróblewska, a opieką kuratorską objęła Natalii Bradbury. Do udziału w wystawie zaproszono artystki: Lię Dostlievę, Barbarę Falender, Izę Jagiełło, Idę Karkoszkę i Aleksandrę Karpowicz, które posługują się rzeźbą, fotografią, wideo i instalacją, a wspólnym mianownikiem ich twórczości jest zaangażowanie i aktywizm. Pochodzą z Polski i Ukrainy, tworzą w różnych krajach Europy, w tym w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Ich prace poruszają tematy migracji, transformacji i konsekwencji zmian społecznych i politycznych. 

Pomimo różnic pokoleniowych i artystycznych środowisk, artystki łączy wspólna narracja oparta na dzielonym doświadczeniu. Barbara Falender, tworząc w 1973 roku rzeźby Ona i On,  świadomie przekraczała granice sztuki, buntując się przeciw opresyjnemu systemowi społecznemu PRL-u. Prace Izy Jagiełło eksploruje abstrakcyjne granice narzucone przez patriarchat, a ukraińska artystka Lia Dostlieva mierzy się z historyczną traumą.

Biennale na Malcie, wspierane przez UNESCO, odbyło się 13 marca – 31 maja 2024 roku w 12 historycznych lokalizacjach na Malcie i Gozo. Głównej wystawie „Insulaphilia”, kuratorowanej przez Sofię Baldi Bighi, towarzyszyło 12 pawilonów narodowych oraz 8 pawilonów tematycznych.

Z kolei Aleksandra Karpowicz postrzega ciało jako jedyne miejsce możliwego zamieszkania, Podczas gdy dzieło polskiej artystki Idy Karkoszki, powstałe podczas trzymiesięcznej rezydencji artystycznej na Malcie, opowiada o zdolnościach ciał ssaków do zapewnienia pożywienia, niezależnie od ich miejsca zamieszkania. Monumentalna rzeźba „Mamma”, wykonana z wapienia koralowego (coral limestone), kamienia pozyskiwanego jedynie na wyspie Gozo, stanęła przy samym wejściu do Fortu St Elmo w Valletcie.

Wystawa „Other Geographies, Other Stories” kwestionuje mit założycielski starożytnych cywilizacji śródziemnomorskich, takich jak maltańska – stworzonych przez mężczyzn w wyniku krwawych podbojów. Zamiast tego proponuje inny punkt odniesienia, inne geografie i opowieści – widziane z perspektywy kobiet, które kierują się wartościami takimi jak empatia, troska, refleksyjność, solidarność czy zmysłowa przyjemność. Narracja wystawy doskonale wpisuje się w charakter wyspy – miejsca, które od tysięcy lat stanowi punkt styku różnych kultur, geografii i historii.

Component 7 – 43
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.