2024
stal kortenowska
135 x 210 x 140 cm
Pieter Obels inspiruje się organicznymi formami natury i działaniem żywiołów – wiatru, wody, sił krajobrazu. Jego wielkoformatowe, abstrakcyjne rzeźby harmonijnie wpisują się w otoczenie, bo niejako z niego pochodzą. Odnoszą się do kształtów liści, wijących się pędów, fal rzek czy bezruchu jezior. Przypominają także podmuch wiatru – siłę, której nie widać, ale którą można odczuć.
W swoich rzeźbach Obels łączy moc przyrody z siłą przemysłu. Stal, którą wykorzystuje, wygina i formuje zgodnie z własną wolą, nadając jej płynność i miękkość. Szczególnie upodobał sobie stal kortenowską – materiał znany z dynamicznych właściwości powierzchniowych, który pod wpływem wilgoci i powietrza pokrywa się patyną o charakterystycznej barwie.
Umieszczając rzeźby w plenerze, Obels oddaje je działaniu natury – to deszcz, wiatr i światło dopełniają ich formę, pozostawiając na niej swoje ślady. Tempo tego procesu zależy od klimatu, w jakim dzieło się znajduje, stając się metaforą działania czasu i przemian, jakie niesie. Jego rzeźby są poetyckim ujęciem doskonałości natury – ale także jej nieuchronnego rozpadu.
Pieter Obels (ur. 1968) tworzy rzeźby, które kwestionują tradycyjne postrzeganie stali, przekształcając solidny materiał w delikatne, falujące formy emanujące lekkością i gracją. Jego rzeźby były prezentowane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, w tym na Solo Project podczas targów sztuki w Bazylei, Szwajcarskim Triennale Rzeźby, w Schlosspark w Kolonii-Stammhein oraz w Parku Rzeźby w Günzburgu, Niemcy. Dzieła Obelsa znajdują w kolekcjach prywatnych i publiczne na całym świecie, w tym The Valley w Amsterdamie oraz Hotel 1 w Mayfair w Londynie.
© Isabel de Vasconcellos