black
black

OmenaArt
Foundation

EN

Niki de Saint Phalle
The Prophet

1990
malowany poliester, złote liście
272 x 74 x 67 cm

Niki de Saint Phalle była francusko-amerykańską artystką, która zyskała rozgłos w latach 60. XX wieku dzięki swoim monumentalnym, pełnym kobiecości rzeźbom z serii „Nana”. Te odważne, barwne dzieła świętowały wolność kobiet, płodność i swobodę seksualną. Stanowiły rzadki w tamtych czasach przykład kobiecej ingerencji w przestrzeń publiczną – były wizualnym manifestem feministycznym, afirmującym wizerunek kobiety silnej, obecnej i świadomej swojej widzialności. Jednocześnie pełniły funkcję talizmanu dla artystki głęboko zaangażowanej w symbolikę hermetyczną i ideę Boskiej Kobiecości.

W latach 70., zainspirowana studiami ezoterycznymi oraz słynną Talią Marsylską, Saint Phalle rozpoczęła budowę wyjątkowego parku rzeźby – Il Giardino dei Tarocchi (Ogród Tarota) w Toskanii. Dzieło to rozwijało tematy osobistej przemiany, rytuału i duchowej podróży. Rzeźba The Prophet (1990) nawiązuje do Wielkich Arkanów Tarota, ukazując postać łączącą cechy duchowego przewodnika, poszukiwacza prawdy i maga – szamańskiego źródła wiedzy oraz wizji.

Artystka tworzyła swoje rzeźby z charakterystycznej mieszanki włókna szklanego i żywicy poliestrowej – materiałów lekkich, a jednocześnie odpornych na warunki atmosferyczne. Ich powierzchnie, nasycone kolorem, wzbogacała mozaiką ze szkła i innych znalezionych przedmiotów.

Niki de Saint Phalle (1930–2002) była rzeźbiarką, malarką, reżyserką filmową oraz autorką barwnych, ręcznie ilustrowanych książek, znaną ze swojego zaangażowania społecznego oraz unikatowej twórczości artystycznej. Jest jedną z nielicznych kobiet-twórczyń monumentalnych rzeźb.

Wiele wielkoformatowych rzeźb Saint Phalle znajduje się w przestrzeni publicznej – m.in. w Paryżu (w pobliżu Centre Pompidou), San Diego, Nicei i Sztokholmie. Jej prace są częścią kolekcji najważniejszych muzeów, takich jak Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Centre Pompidou w Paryżu czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej w Nicei.

Component 7 – 43
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.