1993
drewno tropikalne, tempera
61 x 145 cm
El Anatsui to ghański artysta, znany z innowacyjnego wykorzystania materiałów i wielowarstwowego języka wizualnego. W trakcie ponad pięćdziesięcioletniej kariery poruszał tematy społeczne, polityczne i historyczne, takie jak konsumpcja, środowisko i relacje między Afryką a światem zachodnim, korzystając z mediów od drewna i ceramiki po metal.
Drewniane rzeźby El Anatsui są charakterystyczne dla wczesnego okresu jego twórczości. Sleeping Cloth to wykonana z drewna tropikalnego czternastopanelowa, wisząca instalacja rzeźbiarska, imitująca fałdy i wzory tkaniny. W swoim dziele Anatsui stosuje unikalną technikę: rzeźbi i przypala powierzchnię drewna, a następnie nakłada na nią naturalne pigmenty – temperę. W wyniku tych działań powstaje relief naznaczony geometrycznymi nacięciami i zwęglonymi rowkami.
Inspiracją do powstania Sleeping Cloth była tradycja tekstylna i sposób przekazywania historii w Afryce Zachodniej, które Anatsui zreinterpretował poprzez współczesną rzeźbę. Artysta znany jest z fascynacji kulturowym znaczeniem tkanin. Zainteresowanie to ma swoje korzenie w jego pochodzeniu – Anatsui urodził się w rodzinie mistrza ghańskiej tkaniny kente.
Tematyka Sleeping Cloth zapowiadają późniejsze, rozpoznawalne międzynarodowo prace Anatsui. W kolejnych latach artysta zaczął tworzyć monumentalne, wiszące rzeźby stworzone z tysięcy odzyskanych kapsli po butelkach, które mozolnie łączył drutem miedzianym w lśniące metalowe tkaniny. Te ikoniczne dzieła dalej eksplorują koncepcję rzeźbiarskiej tkaniny, rozszerzając ją do skali architektonicznej i wprowadzając nowe konteksty – od dziedzictwa kolonialnego handlu po powiązania między społecznościami afrykańskimi.
El Anatsui (ur. 1944) to pochodzący z Ghany, jeden z najbardziej wpływowych współczesnych artystów.. Brał udział w Biennale w Wenecji w 1990 i 2007 roku, w 2015 roku otrzymał Złotego Lwa za całokształt twórczości, a w 2017 prestiżową Nagrodę Praemium Imperiale. Prace Anatsui znajdują się w kolekcjach muzealnych na całym świecie – w British Museum w Londynie, Museum of Modern Art i Metropolitan Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Centre Pompidou w Paryżu oraz Guggenheim Abu Dhabi.